(C) 2009 Bogomil Kostov AVRAMOV-HEMY
ДАЛЕКО – ДАЛЕКО ЗАБАЙКАЛОМ
от
Богомил Костов АВРАМОВ-ХЕМИ
РАЗБИРА СЕ, РУСИЯ Е БЕЗБРЕЖНА. Едно единствено споменуване, и пред нас мисловно се разстилат безбрежните сибирски полета. Които, едва ли някой някога би могъл да обживее. (Освен някой жълтеникав брат от югозапад!) Настоящето културно-информационнно затъмнение, прави тази безбрежност да надъни, и нашите души. Където винаги има място за нещо съвсем руско. Тези нашенски Балкани. Та, не оцеляват ли те – завинаги – чрез Русия? Правете каквото искате с тях. Разделяйте ги – преразпределяйте ги. Именовайте – преименовайте ги. Попрекръствайте ги. Не пропускайте обаче – да се посъветвате с Русия. Тя не е толкова далеч. Защото е в самите си нас – балканджиите на двадесет и първи век.
Настоящето информационно затъмнение, дотолкова перфидно че чак противозаконно, хвърля нова пелена на непроницаемост върху тази велика земя. За чиито проблеми знаем еднакво малко – както за нейният текущ просперитет. Чийто капацитет и перспективи се видяха ясно на ПЕТИЯТ БАЙКАЛСКИ ИКОНОМИЧЕСКИ ФОРУМ (08.11.2008.!) проведен съвсем неотдавна в Иркутск. Проведен под патронажа на Федералното Събрание на Руската Федерация, на администрацията на ИРКУТСК, на две министерства, и още двадесетина тежки ведомства. Става дума за глобалистична икономика вътре в държавните граници на страна, която трудно би възприела режимните принципи на съвременният безпощаден щатски глобализъм.
В действителност, Иркутск се намира на границата между изтока и запада. Регионално погледнато, това е сърцето на ЕВРАЗИЯ. А идеята за ЕВРАЗИЯ, все по-често коментирана понастоящем, е нищо повече от транснационалната идея за т.н. ПАНСЛАВИЗЪМ. Който така и не можа да стане щатски, независимо от проведеният първи панславянски конгрес непосредствено подир Втората Световна Война (Чикаго-1945.!). Бъдеща политическа платформа на РУСИЯ - съвсем не за подценяване.
Ако някоя страна се задъхва от боллук на природни ресурси, и хитричко управляем отвън инвестиционен вакуум, това най-напред е РУСИЯ. Ресурсите са безбрежни. Перспективите огромни. Завистта - прекомерна. Което обяснява някогашни тежки рестрикционни режими. Както и, настоящата инвестиционна безизходица.
На ижеупоменитуият по-горе форум, бяха представени повече от 75 проекта за инвестиции и развитие. Насочени към усвояване на територии, и разгъване на регионални инфраструктури. Върви изграждането на огромно гражданско летище “ИРКУТСК-НОВыЙ”. Осъвременено се разработват огромни залежи от никел, манган, магнезий и желязо. Номенклатурата на настоящите и бъдещи възможности е толкова широка, че човек потръпва. Основният проблем са пограничните области, за които се предвижда разработване и въвеждане на “креативна идеология на растеж”, която да привлича жители и да ги заселва, вместо да прогонва. Случайният наблюдател остава с впечатление, че изоставените от леката ръка на ЕЛЦИН индустриално-енергийни ресурси на бившата СССР, наново се изграждат. Една разширена програма за регионално развитие предсказва, устойчиви тенденции за местен бездефицитен бюджет.
За скъжаления промените в световният климат и слабото опазване на природните ресурси се усещат и тук. Изключителната питейна вода на световното езеро БАЙКАЛ, някога експортирана в ЧЕХОСЛОВАКИЯ за производство на луксозна бира, днес е сериозно замърсена от действащият Байкалски Целулозно-Хартиен Комбинат. Подобрение се очаква, но едва ли пред 2050..
…
Няма коментари:
Публикуване на коментар