събота, 15 февруари 2014 г.

Сеизмологичен мониторинг на Черно море - РФ - 15.02.2014.

(c)NARODNODELO.BG
Направиха сеизмологичен мониторинг на Черно море
Анализ на сеизмологичната ситуация на западния бряг на Черно море бе представен от авторите на проекта “Черноморска мрежа за безопасност”. В изследването участваха водещи сеизмолози от България, Румъния, Молдова и Турция, а финансовата стойност на проекта е в размер на 700 000 евро, малко под 100 000 от които са били изразходвани от родните представители.
В рамките на две години е бил събран огромен набор от информация, в която попадат и исторически справки за земетресенията в Черноморския регион. Всички резултати от проучването са събрани в книга от 100 страници, както и в 30-минутен клип и три отделни видео по 10 минути.
Целта на т.нар. сеизмологичен мониторинг е да предостави информираност на властите и гражданите за това как да реагират при подобно бедствие. Сеизмолозите бяха категорични, че едно земетресение трудно може да бъде предсказано, но пък тази информация може да е от полза как да се реагира след него или малко преди него. “Българските системи могат да дадат данни до около 5-6 секунди преди самото бедствие. Във Вранча например е разработена система, която може да ни информира 30 секунди по-рано. Въпреки че са малко като време, те могат да са от голяма полза, тъй като за толкова време може например да бъдат изключени реакторите в Козлодуй, Черна вода и т.н. Така ще бъдат предотвратени много от вторичните последствия като наводнения и пожари”, коментира проф. Димчо Солаков - зам.-директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН.
Той не пожела да се ангажира доколко са здрави сградите у нас и колко от тях са поставени под опасност при земетресение. По думите му общините трябва да предоставят кадастрални карти на сеизмолозите и едва тогава те могат да се произнесат по темата.
Според него в Черно море няма как да има унищожително цунами.


Read more: http://www.narodnodelo.bg/news.php?rubrika=2#ixzz2tNsPegum
Under Creative Commons License: Attribution