сряда, 26 ноември 2014 г.

ВЪЗДУХЪТ - ВАРНА-ГРАД - 27.11.2014.

Варненският въздух е от най-чистите в България

26.11.2014 / 17:30 часа7


Харесайте ни във FB



Харесвам
0
0
Не харесвам
0
Въздухът във Варна е един от най-чистите в България, въпреки че страната ни е на първо място в Европа по замърсяване с фини прахови частици. Това сочи новият годишен доклад за качеството на въздуха на Европейската агенция по околна среда, който се базира на данни за 2012 г., предаде Дарик.

Най-сериозният замърсител за Европа и за България са фините прахови частици (ФПЧ), които според размера се разделят на ФПЧ10 - с диаметър под 10 микрона, и на ФПЧ2.5 – с диаметър под 2.5 микрона.

От 28 станции в 17 областни града в България само три отчитат нива на ФПЧ10 под средноденощната норма от 50 μg/m3. Един от пунктовете е във Варна на бул. „Ян Палах”, а другите се намират в Бургас и Стара Загора. Втората станция във Варна на ул. „Батак” регистрира нива от 75 μg/m3. През 2012 г. там са регистрирани 144 превишения на средноденощната норма при допустими 35 за една календарна година. Станцията на бул. „Ян Палах” е отчела 30 превишения.

Най-замърсените градове в България по отношение на брой превишения на средноденощната норма за ФПЧ10 са Перник, Димитровград, Видин и Пловдив. В България процентът на населението, изложено на наднормени нива на ФПЧ10, е близо 90%, докато средният за Европа е 38%.

Средногодишната концентрация на ФПЧ2.5 на европейско ниво, включително и за България, е под нормата. Станциите, измерващи ФПЧ2.5, в Европа са значително по-малко, а за България те са 6. Тази във Варна на бул. „Ян Палах” регистрира най-ниската стойност спрямо останалите – 11,2 μg/m3 при допустима средногодишна концентрация от 25 μg/m3.

Високи концентрации на озон (O3) се наблюдават на високо разположени станции, като по този показател България е около допустимата граница от 120 μg/m3. Варна е градът, в който се регистрира най-ниска концентрация от 102 μg/m3.

По отношение на средногодишната концентрация на азотен диоксид (NO2) европейските страни са под нормата, като България е сред страните с ниски нива на замърсяване. Варна и Бургас са градовете, в които станциите отчитатат минимални стойности – между 2 и 5 пъти под допустимите 40 μg/m3.

ТЕЦ Варна, който предстои да бъде затворен от 1 януари, е поставен на 47 място в подредбата на индустриалните съоръжения, причиняващи най-големи замърсявания на въздуха в Европа през 2012 г. „Класацията” се оглавява от ТЕЦ Марица Изток 2, а българското присъствие в Топ 30 се допълва от ТЕЦ „Бобов дол” и Горивната инсталация в Гълъбово.




Харесайте ни във FB
Спонсорирана връзка
Коментари
hahaha(преди 49 минути)
0
0
ама мърмота ли ги прави тея изследвания или шоколада му вече има интелект?
лъжа(преди 2 часа)
2
0
Не е вярно това. Вечерно време като отида на лостове, и след това се върна, всичките ми дрехи миришат на дим от печки с дърва.
Въглен(преди 3 часа)
2
0
Елате да измерите въздуха в кв. Аспарухово. Мериши на кюмюр и сажди! Не се диша! Даже селяндурите в блокове се отопляват с кюмбета и цепат дърва и складират кюмюр в мазите и балконите си.
IvaNina(преди 4 часа)
1
0
дано е вярно, бих се радвала, нищо, че не живея във варна.
Уйо до Варна(преди 5 часа)
4
1
Що да е лъжа? Ти да не си го мерил лично? Освен това класацията е за това кой град колко е мръсен спрямо другите. Никъде не се казва, че въздуха е особено чист. И все пак във Варна, поне по центъра не мирише на к мбета, което не може да се каже за по-малките градове, дори и областни.
kaval(преди 6 часа)
1
1
Особено в индустриалната зона.
Варна(преди 6 часа)
2
1
Напиши коментар
Име

THE SECRET LIFE OF THE OLD FAWN - 24.11.2014.