неделя, 20 септември 2009 г.

АСЕН ЗЛАТАРОВ – ЛЮБИМЕЦЪТ НА МЛАДЕЖТА от Богомил Костов АВРАМОВ-ХЕМИ

IN MEMORIAM

АСЕН ЗЛАТАРОВ – ЛЮБИМЕЦЪТ НА МЛАДЕЖТА
от
Богомил Костов АВРАМОВ-ХЕМИ

ПРЕЗ 2005., се навършиха 120 години от рождението на един органичен оригинален български просветител – Професор Доктор Асен ЗЛАТАРОВ. Не е известно някой да се бе сетил, та да ознаменува важното за нацията именувана българска събитие.
ПРЕЗ 2006., се навършиха 70 години от смъртта на един от най-светлите умове на Българската Наука. Не е известно БАН да бе сторил тържествена сесия.
Всъщност – за кого става дума? Слабо известно име на не чак толкова високият хоризонт на Българската Наука. Име, някога обединител на различните крила на студентската младеж. В името на Майка БЪЛГАРИЯ. За разлика от РУСИЯ, а навярно и от още ред страни, Българската Нация ненавижда своите извисени умове. И – бърза – ако не да ги разстреля – възможно най-скоростно да ги забрави. Горко ни – като нация. Щом сме готови да плюнем върху самите себе си. О – това много си го можем.

ЗНАМЕНИТИЯТ НЯКОГА ЗА БЪЛГАРСКАТА СТУДЕНТСКА МЛАДЕЖ ПРОФЕСОР ДОКТОР ИВАЕН-АСЕН ЗЛАТАРОВ, е роден в Хасково на 04.02.1885..Христо ЗЛАТАРОВ – негов баща, е боен съратник на Васил ЛЕВСКИ-АПОСТОЛА НА СВОБОДАТА. Поради което – заточен в ДИАРБЕКИР, където изтрайва до ОСВОБОЖДЕНИЕТО на БЪЛГАРИЯ. Подир завръщането си, той е последователно аптекар, съдия, адвокат и виден народен представител. Тъй като баща му е класифициран аптекар, той от малък е в непосредствена близост с химията и ботаниката и биологията. Това е време, когато лечебните продукти все са продукти на Природата. Той се задълбочава във френските и руски класици. Гимназист в София, той ползва няколко чужди езици. През 1903. става студент по химия в СДУ. Позволява си да слуша лекции по философия и литература, а в тези науки напредъкът на неговото Време на Времената е безспорен. На следващата година вече е стипендиант в ЖЕНЕВА, където става ученик на големият натурфилософ Емил ЮНГ. На една лекция по политическа икономия, се среща и запознава с големият социален деец от ппреди Първата Световна Война Жан ЖОРЕС. В началото на 1907. взема докторат в ГРЕНОБЪЛ, където има и други български студенти, а името на Петъор БЕРОН все още не е окончателно забравено. Изхранването на населението винаги е било световен проблем, а МЛАДА БЪЛГАРИЯ става все повече известна със своите съестни продукти. Асен ЗЛАТАРОВ заминава за МЮНХЕН, където специализира химия на хранителните продукти. ГЕРМАНИЯ е водеща в областта на химията, и такава ще остане до краят на Втората Световна война. През учебната 1908-1909. той е вече в Пловдив, където е гимназиален учител. Негова съпруга става Евдокия Николова АТАНАСОВА, от която има двама сина. През 1910. е асистент в СДУ, а през 1922. е доцент. По време на Първата Световна Война, той е началник на Индустриалния отдел на Дирекцията за ГРАЖДАНСКА ОТБРАНА. През 1927. бива произведен за извънреден професор, а на 11.12.1935. - редовен професор. По онова време – чак до сакралната дата 09.09.1944., учените биват търсени да изнасят т.н. сказки. Това е пряк досег на елитарната интелигенция с масовият гражданин. Прохесор Асен ЗЛАТАРОВ изнася стотици сказки по наболели въпроси на народното стопанство и масовото здравеопазване, из всичмки краища на страната. Неговите научни постижения биват обнародвани в български и чуждестранни издания. Десетина популярни брошури, стотици статии и учебни пособия, излизат сякаш денонощно под неговото огнено перо. Както и три белетристични книга подписани с псевдонима „АУРА“. Редактор на списания „ХИМИЯ И ИНДУСТРИЯ“, „ЧЕРВЕНА ТРИБУНА“, „ПРИРОДА И НАУКА“, библиотека „НАТУРФИЛОСОФСКО ЧЕТИВО“, в която българският читател за пръв път открива понятието „ЕКОЛОГИЯ“, на изключителното списание „ПРИРОДА И НАУКА“, което и сега се чете с увлечение. Председател на БЪЛГАРСКОТО ХИМИЧЕСКО ДРУЖЕСТВО и на прочутият по онова време „ДОМ НА ИЗКУСТВАТА“ в столицата.
През 1932. година в цялото ЦАРСТВО БЪЛГАРИЯ бива чествана 25 годишната негова научна дейност. По този случай излиза обемен алманах. Болестите обаче винаги изчакват но недочакват. Професор Асен ЗЛАТАРОВ тежко заболява. В краят на 1936. той бива опериран във ВИЕНА от злокачествен тумор. Където и почива в пълно съзнание на 22.12.1936., потапяйки в скръб цяла БЪЛГАРИЯ. Неговото погребение е изключително тържествено и държавни почести на 27.12.1936.
ДЪЛГИ ГОДИНИ поди неговата смърт, поколения негови студенти и слрущшатели от народните аудитории, ще си спомнят и скърбят за неговата младост и плам.
През своят кратък но плодотворен живот, Асен ЗЛАТАРОВ дриблира в посока на СОЦИАЛИЗМА. Сериозна дума – днес превърната в посмешище от шепа духовни спекуланти, които все пак ни го обещаваха и – за подир прехода. Той става убеден социалист подир посещение на СССР през ....

Няма коментари:

Публикуване на коментар