петък, 19 декември 2014 г.

ЗЕЛЕНИТЕ ПЛОЩИ - ВАРНА - "НАРОДНО ДЕЛО4 - 19.12.2014.

Зелените площи на Варна най-сетне в регистър
Публичният регистър на зелените площи, на дълготрайните декоративни дървета и на дърветата с историческо значение в община Варна вече е готов, съобщи кметът Иван Портних. „Данните са събрани в 439 папки, като във всяка от тях всяко едно дърво, квартална градинка, вътрешно квартална зеленина е обследвана, вписана и нанесена на карта. В момента се работи по качване на зеления регистър в електронен вариант в сайта на общината, за да е достъпен до всички заинтересовани лица“ , обясни кметът.
Заради огромния мащаб регистърът се изработва на седем етапа. Предстои финално обобщаване на данните за извънградски и крайградски паркове, извънселищни територии и промишлени зони, уточниха от пресцентъра на общината. „Убеден съм, че зеленият регистър е една революционна крачка по опазване на зеленото богатство наВарна“, заяви Иван Портних.
Кметът коментира и случая с отсечените дървета на ул. „Подвис“ във Варна заради предстоящ проект, за който „Народно дело“ разказа преди дни. „Инвеститорът вече е реализирал компенсационна програма - засадени са 105 дървета в Морската градина. Припомням, че бе променена наредбата и от тук нататък документи за откриване на строителна площадка няма да бъдат издавани, докато не бъде реализирано компенсаторно засяване на растителност“, каза кметът. Той допълни, че ще бъде направена още една поправка, която ще регламентира срок по изпълнение на компенсационните програми. „Ние не можем и не бива да спираме инвестиционния процес, но задължително трябва да имаме регламент, според който зелената система на града не трябва да намалява, а напротив, да се увеличава“, каза Иван Портних.


Read more: http://www.narodnodelo.bg/news.php?news=85876#ixzz3MMGVkKxj
Under Creative Commons License: Attribution

"НАРОДНО ДЕЛО" - 19.12.2014.

В Черноморския район
Пет язовира са пред авария, 79 са потенциално опасни
Пет язовира са пред авария, 79 са потенциално опасни
Пет язовира на територията на Черноморския район са в предаварийно състояние, а други 79 са потенциално опасни, като 9 от тях са във Варненска област. Това стана ясно на проведеното заседание на басейновия съвет на Басейнова дирекция за управление на водите в Черноморски район – Варна.
На територията на област Варна има 9 потенциално опасни язовира. Те са в община Провадия – Черковна, Манастир и Снежина; в Долни чифлик – Долни чифлик, Горен чифлик и Пчелник; в Дългопол - „Лешница“ и „Георги Трайков“ (язовир „Цонево“); а в община Аврен – „Паничката“. „Те са големи язовири и затова са потенциално опасни. Това обаче не означава, че изброените язовири са в лошо техническо състояние, а че ако възникне проблем, при преминаването на високи води има опасност да се засегне населено място и да пострадат хора“, обясни Галина Цонева, главен експерт в дирекция „Контрол“ на Басейнова дирекция за управление на водите в Черноморски район – Варна.
Експертът посочи, че през тази година са направени 285 проверки на язовири на територията на седем области - Варна, Добрич, Шумен, Търговище, Разград, Бургас, Сливен. При тях са издадени 211 предписания. Съставени са два акта за неизпълнение на предписание и за неуведомяване за изпускане на води или възникнала аварийна ситуация по язовирните стени.
Установено е, че на територията на дирекцията има и пет язовира, които са в предаварийно състояние. Четири от тях са в област Бургас – язовирите „Косовец“, „Овощна градина“ в Черково и един в с. Драганци. Един е в област Търговище - „Преселец“. „На територията на Варненска област няма язовири в предаварийно състояние“, увери Цонева.
През годината са извършени и 593 проверки на реки и дерета в седем области – Добрич, Варна, Бургас, Сливен, Ямбол, Шумен, Търговище. Издадени са 166 предписания и два акта. „Най-честите проблеми, които срещаме при проверките, е това, че не се чистят речните корита и деретата, а освен това не се поддържат коригираните речни участъци. Това може да доведе до разрушаване на реките при преминаване на високи води“, обясни експертът.
При проверките специалистите са се натъкнали на дерета, които хората разорават и превръщат в ниви. „Така дерето променя профила си и не може да изпълнява функциите си“, обясни Цонева. Не на последно място е презастрояването на деретата, какъвто е случаят във варненския квартал „Аспарухово“. „В този случай презастрояването води до промяна оттока на дъждовните и повърхностните води“, допълни тя.


Read more: http://www.narodnodelo.bg/news.php?news=85871#ixzz3MMFN8KBv
Under Creative Commons License: Attribution